Наведені в методиках рекомендації моделювалися в конфігурації «Бухгалтерія для України» (редакція 2.0).
Оподаткуванню ПДВ підлягають послуги, місце надання яких, знаходиться на митній території України та відповідно операції з їх надання обкладаються ПДВ за ставкою 20% (п.185.1 ст.185 ПКУ). Якщо ж місце надання послуг знаходиться за межами митної території України, то такі послуги не обкладаються ПДВ.
Датою виникнення податкових зобов’язань згідно п.187.8 ст.187 ПКУ повинна бути перша з подій:
⦁ дата списання коштів з розрахункового рахунка платника податку в оплату послуг;
⦁ дата оформлення документа, що підтверджує фактичне надання послуг.
Платники ПДВ – одержувачі послуг від нерезидентів з місцем надання таких послуг на митній території України, мають право відобразити податковий кредит на дату складання податкової накладної за такими операціями, за умови її реєстрації в ЄРПН (другий абзац п.198.2 ст.198 ПКУ). Податкова накладна, що не зареєстрована в ЄРПН, не дозволить відобразити одержувачу послуг податковий кредит. Якщо податкова накладна зареєстрована із запізненням, то з запізненням буде сформований і податковий кредит (але не пізніше, ніж 365 днів з моменту складання такої накладної).
Підставою для відображення податкових зобов’язань та податкового кредиту є податкова накладна, яка виписується в даному випадку резидентом (отримувачем послуг). Резидент (одержувач послуги) виписує 1 примірник податкової накладної, яку присвоюється поточний номер, і в якій він буде фігурувати як одержувач, а нерезидент як продавець.
Вимоги до заповнення податкової накладної затверджені Наказом № 1307.

Звернути увагу!!!
Оформлення податкових накладних за принципом «сам собі», відбувається тільки в разі, коли у нерезидента, який надає послуги, немає на території України ні свого постійного представництва, ні резидента України, що здійснює від його імені представницькі дії.
В іншому випадку податкові накладні за такою операцією буде виписувати нерезидентів (одержувач послуги), а представництво нерезидента, що надав послуги (або резидент, який здійснює від імені такого нерезидента представницькі дії). При цьому декларація з ПДВ в цьому випадку заповнюється в звичайному порядку.
Документом «Надходження товарів і послуг» з видом операції «Купівля, комісія» відображається надходження послуг від контрагента-нерезидента (Рис. 1).

Рисунок 1 – заповнення документа «Надходження товарів і послуг» на закладці «Послуги»

Для відображення податкових зобов’язань, необхідно оформити документ «Податкова накладна» з видом операції «Роботи від нерезидента». Сформувати документ можна на підставі проведеного документа «Надходження товарів і послуг» по кнопці «Створити на підставі». У цьому випадку автоматично установлять: вид операції «Роботи від нерезидента», стаття 6 «Послуги, отримані від нерезидента “декларації про ПДВ, тип причини «14» на закладці «Додатково», а також інші реквізити документа (Рис. 2).

Рисунок 2 – оформлення документа «Податкова накладна» за принципом «сам собі»

При цьому форма податкової накладної буде заповнена наступним чином:
⦁ в графі «Не підлягає Надання отримувачу (покупцю) з причини» – позначка «Х» та «тип причини» – «14»;
⦁ в рядку «Постачальник (продавець)» – найменування (ПІБ для фізособи) нерезидента – постачальника послуг і через кому країна, в якій він зареєстрований;
⦁ в рядку «індивідуальний податковий номер» постачальника – умовний ІПН 500000000000;
⦁ в рядку «Отримувач (покупець)» – найменування (ПІБ для фізособи) платника ПДВ – одержувача послуг;
⦁ в рядку «індивідуальний податковий номер» покупця – ІПН платника ПДВ – одержувача послуг від нерезидента;
⦁ рядок «податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» покупця залишається незаповненою.
Для перевірки коректності заповнення даних у податковій накладній рекомендується переглянути друковану форму документа (Рис. 3).

Звернути увагу!
У типових конфігураціях залишилася можливість формувати друковані форми податкових документів. Це сервісна функція, яка дозволяє перевірити виписаний податковий документ перед відправкою в ЄРПН.

Рисунок 3 – заповнення даних про продавця у податковій накладній, виписаній за принципом «сам собі»

Після проведення документа «Податкова накладна» сформуються проводки по нарахуванню податкових зобов’язань (Рис. 4).

Рисунок 4 – проводки документа «Податкова накладна»

Обсяги послуг, отриманих від нерезидента на митній території України, включаються до рядка 6 розділу I податкової декларації з ПДВ (Рис. 5).

Рисунок 5 – фрагмент звіту «Декларація з ПДВ», в якому відображені податкові зобов’язання

Звернути увагу!
Платники ПДВ – одержувачі послуг від нерезидентів з місцем поставки таких послуг на митній території України, мають право відобразити податковий кредит на дату складання податкової накладної за такими операціями, за умови її реєстрації в ЄРПН (другий абзац п.198.2 ст.198 ПКУ).
В конфігурації для нарахування податкового кредиту оформляється документ «Реєстрація вхідного податкового документа» з видом операції «Роботи від нерезидента» і статтею 13 декларації про ПДВ (Рис. 6). Документ може бути сформований автоматично на підставі проведеного документа «Надходження товарів і послуг».

Рисунок 6 – документ «Реєстрація вхідного податкового документа» з видом операції «Роботи від нерезидента»

Після проведення документа «Реєстрація вхідного податкового документа» сформуються проводки по нарахуванню податкового кредиту (Рис. 7).

Рисунок 7 – проводки документа «Реєстрація вхідного податкового документа»

Податковий кредит за обсягом послуг, отриманих від нерезидента на митній території України, відображається у рядку 13 розділу II податкової декларації з ПДВ (Рис. 8).

Рисунок 8 – фрагмент звіту «Декларація з ПДВ», в якому відображено податковий кредит