Відповідно до Податкового кодексу України (далі ПКУ) база оподаткування операцій з постачання товарів / послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (п.188.1 ст.188 та cт.189 ПКУ), при цьому:

 • база оподаткування операцій з постачання товарів / послуг не може бути нижчою за ціну придбання таких товарів / послуг;

 • база оподаткування операцій з поставки самостійно виготовлених товарів / послуг не може бути нижче їх собівартості;

 • база оподаткування операцій з поставки необоротних активів не може бути нижчою від балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, яка склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи зі звичайної ціни ).

Згідно Наказу МФУ від 31.12.2015 №1307 Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної (далі Порядок 1307) у разі якщо ціна придбання / звичайна ціна / балансова (залишкова) вартість перевищує фактичну ціну (договірну вартість) поставки, продавець складає дві податкові накладні (п.15 Порядку 1307):

 • одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни поставки;

 • другу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання / звичайної ціни / балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною.

Крім виписки окремої податкової накладної на перевищення бази оподаткування по кожній операції поставки, постачальник може скласти не пізніше останнього дня місяця, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною поставки, визначених окремо по кожній операції поставки (п .15 Порядку 1307).

Важливо !!!

На початку місяця необхідно визначиться з методикою ведення обліку операцій поставки за ціною нижче бази оподаткування: складати податкові накладні за кожною операцією окремо або одну зведену податкову накладну в кінці місяця.

У даній статті будуть розглянуті наступні варіанти складання податкових документів при поставках за ціною нижче бази оподаткування:

 • формування податкової накладної на суму перевищення по кожній операції поставки;

 • формування зведеної податкової накладної на суму перевищення в кінці місяця.

Формування податкової накладної на суму перевищення по кожній операції поставки

Податкова накладна на суму перевищення бази оподаткування по кожній операції поставки (тип причини «15») формується одночасно з податковою накладною на фактичну вартість поставки, документом «Податкова накладна» з видом операції «Операції, що оподатковуються ПДВ» ( «Операції, звільнені від ПДВ» , «Операції, що не є об’єктом оподаткування», «Реалізація в роздріб платнику ПДВ з оподатковуваного ПДВ», «Реалізація в роздріб платнику ПДВ по звільненому ПДВ»).

Факт того, що здійснюється продаж за ціною нижче бази оподаткування, вказується на закладці «Додатково» податкової накладної, установкою відповідного прапора «База оподаткування перевищує ціну постачання» (Рис. 1).

Screenshot_1 Рис. 1 – заповнений документ «Податкова накладна» на закладці «Додатково»

 

На відповідній закладці в табличній частині документа «Податкова накладна» для всіх номенклатурних позицій необхідно заповнити реквізити «Ціна без ПДВ» і «База оподаткування (ціна без ПДВ)» (Рис. 2).

«Ціна без ПДВ» – це фактична ціна (договірна вартість) поставки, а «База оподаткування (ціна без ПДВ)» – це ціна придбання / звичайна ціна / балансова (залишкова) вартість.

Зверніть увагу!

Реквізит «База оподаткування (ціна без ПДВ)» відображається в табличній частині податкової накладної, тільки після установки прапора «База оподаткування перевищує ціну постачання» на закладці «Додатково».

Screenshot_2

Рис. 2 – заповнення документа «Податкова накладна» на закладці «Товари»

 

При заповненні даного документа, буде сформовано 2 примірника податкових накладних, з різними номерами (побачити це можна сформувавши друковану форму):

 • 1-й примірник – податкова накладна на фактичну ціну поставки, яка видається покупцю (Рис. 3).

  Screenshot_3

  Рис. 3 – податкова накладна, яка видається покупцю

 • 2-й примірник – податкова накладна на суму перевищення з типом причини невидачі «15» (Рис. 4).

  У лівій верхній частині бланка податкової накладної в службовому полі «Не підлягає Надання отримувачу (покупцю) з причини» відобразиться позначка «Х» та тип причини «15». Така податкова накладна одержувачу (покупцеві) не надається. При цьому в рядках податкової накладної, відведених для заповнення даних покупця, відобразяться власні дані постачальника.

  У графі 2 «Номенклатура товарів / послуг продавця» розділу Б податкової накладної, заповнюється номенклатура і текст доповнення, а графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 залишаються незаповненими відповідно до п.16 Порядку 1307.

  Screenshot_4

   Рис. 4 – податкова накладна, виписана за принципом «сам собі» на суму перевищення

   Зверніть увагу!

  Незважаючи на те, що податкові накладні повинні формуватися в електронній формі (п.2 Порядку 1307), в типових конфігураціях залишилася можливість формувати друковані форми документів «Податкова накладна» за всіма видами господарських операцій *. Це сервісна функція, яка дозволяє перевірити виписану податкову накладну перед відправкою в ЄРПН.

  * За винятком «технологічних» податкових накладних за операціями, які не є об’єктом оподаткування ПДВ.

  Формування зведеної податкової накладної на суму перевищення в кінці місяця

  У конфігурації реалізовано автоматичне формування зведеної податкової накладної за всіма оподатковуваним ПДВ операцій з поставки товарів і послуг, здійсненими протягом місяця за ціною нижче бази оподаткування, визначеної відповідно до ст.188 і 189 ПКУ.

  Для можливості її автоматичного заповнення необхідно дотримуватися певних правил роботи протягом місяця.

  Справа в тому, що база оподаткування визначається як ціна певного типу, зазначеного в податковому документі по кнопці «Ціни і валюта», тому необхідно задати типи цін в довіднику «Типи цін номенклатури» (Рис. 5).Screenshot_5

  Рис. 5 – довідник «Типи цін номенклатури»

  Факт призначення / зміни цін товарів фіксується документом «Установка цін номенклатури» (Рис. 6).Screenshot_6

  Рис. 6 – документ «Установка цін номенклатури»

  Протягом місяця за першою подією (відвантаження або аванс) у загальному порядку створюються податкові накладні на фактичну ціну поставки, які видаються покупцеві. При цьому, на закладці «Додатково» документа «Податкова накладна» прапор «База оподаткування перевищує ціну поставки» не встановлюється.

  За підсумками роботи за місяць формується одна зведена податкова накладна – документ «Податкова накладна» з видом операції «Зведена на перевищення бази над ціною поставки».

  Документ заповнюється автоматично на відповідній закладці по кнопці «Заповнити» – «Заповнити зведену на перевищення бази над ціною поставки» (Рис. 7).

  Перед заповненням зведеної податкової накладної необхідно вказати тип цін бази оподаткування по кнопці «Ціни і валюта».

7-8

Рис. 7 – порядок заповнення зведеної податкової накладної на перевищення бази оподаткування над ціною поставки

Після автоматичного заповнення документа буде сформована одна податкова накладна на перевищення бази над ціною поставки по всіх операціях за місяць.

Важливо !!!

Необоротні активи, продані за ціною нижчою бази оподаткування, вносяться в документ вручну.

При заповненні зведеної податкової накладної буде порівнюватися ціна реалізованого товару (реквізит «Ціна без ПДВ») з ціною (реквізит «База оподаткування (ціна без ПДВ)»), яка вказана в документі «Установка цін номенклатури» відповідно до обраного типу цін в податковому документі в формі «Ціна і валюта».

При цьому, на закладці «Додатково» відобразиться «Тип причини невидачі накладної покупцю» – «15» (Рис. 8).9+

Рис. 8 – заповнена податкова накладна з видом операції «Зведена на перевищення бази над ціною поставки»

При дотриманні описаних вище умов в податковому документі в службовому полі «зведена податкова накладна» відобразиться код ознаки «3», а в поле «Не підлягає Надання отримувачу (покупцю) з причини» – позначка «Х» і відповідний «тип причини» – « 15 ». При цьому в рядках податкової накладної, відведених для заповнення даних покупця, відобразяться власні дані постачальника.

У графі 2 «Номенклатура товарів / послуг продавця» розділу Б податкової накладної, заповниться найменування номенклатури і текст доповнення, а графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 залишаться незаповненими відповідно до п.16 Порядку 1307 (Рис. 9) .Screenshot_11

Рис. 9 – форма зведеної податкової накладної на перевищення бази над ціною поставки

Важливо !!!

 1. У разі повернень запасів, за якими при реалізації ціна придбання / звичайна ціна / балансова(Залишкова) вартість перевищувала фактичну ціну (договірну вартість) поставки, необхідно оформити документ «Додаток 2 до податкової накладної» з видом операції «Перевищення бази над ціною поставки».

У документі повинен бути обраний документ «Податкова накладна» одного з видів операції: податкова накладна на операцію поставки, в якій включено прапор «База оподаткування перевищує ціну поставки» або зведена податкова накладна на перевищення бази над ціною поставки.

Номенклатурний склад документа може бути автоматично заповнений по кнопці «Заповнити» – «Скопіювати з податкової накладної». Інформація про зміну кількості або ціни вноситься вручну.

 1. У документі «Додаток 2 до податкової накладної» з видом операції «Перевищення бази над ціною поставки» до Податкових накладних, виписаних за формою, затвердженою наказом 1307, графи «Номер рядка НН» потрібно заповнити вручну.